خر فیلسوف در کتابفروشی ها

به گزارش اخبار نجوم، به گزارش خبرنگاران ، کتاب خر فیلسوف، داستان یک فیلمنامه نویس مصری است که در یک سفر کاری، به شکل اتفاقی و در یک پیشنهاد استثنائی خری را می خرد و داستان، از همین جا آغاز می شود.

خر فیلسوف در کتابفروشی ها

نویسنده در فرآیند داستان، به دغدغه های مردم مصر مثل مسائل زنان، کشاورزان، نظام های اجتماعی-اقتصادی اشاره می کند؛ اما موضوع روایت، مشابهت های راوی با خر داستان است؛ هر دو تن پرور و فیلسوف مآب اند. نویسنده، با انتخاب خر و تبیین مشابهت های راوی با او، هدفمند عمل کرده است.

در بخشی از داستان می خوانیم:

کره خر بیچاره، سربه زیر و مطیع به دنبالش راه می رفت؛ بی آنکه برایش کوچک ترین اهمیتی داشته باشد که مقصد کجاست و چه کسی او را با خود به آنجا می برد.

من از دور، راه رفتن کره خر را زیر نظر داشتم. چه قدر شبیه به من راه می رفت...آری، من مثل او راه می روم و جهان بی حرکت، پالوده، روشن و ناشناخته را با نگاهی خشک و بی جان به نظاره نشسته ام.

توفیق الحکیم، رمان نویس و نمایشنامه نویس مصری بود. او در نهم اکتبر سال 1898، در اسکندریه به جهان آمد و در بیست وششم ژوئیه سال 1987، در قاهره درگذشت. از مهم ترین آثار او می توان به نمایشنامه اهل غار و رمان بازگشت روح اشاره کرد.

کتاب خر فیلسوف، اثر توفیق الحکیم با ترجمه پریسا عرب در 92 صفحه و با بهای 50 هزار تومان از سوی انتشارات روزبهان راهی بازار نشر شد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 17 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1400 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 918

به "خر فیلسوف در کتابفروشی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خر فیلسوف در کتابفروشی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید