خبر خوب برای بازار خودروهای دوگانه سوز

به گزارش اخبار نجوم، طبق اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت فراوری خودروهای دوگانه سوز در 6 ماه نخست امسال و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیش از 80 درصد رشد داشته و در مجموع طی نیمه نخست امسال 14 هزار و 162 دستگاه خودروی دوگانه سوز در کشور به فراوری رسیده است.

خبر خوب برای بازار خودروهای دوگانه سوز

با ما همراه باشید و درباره ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

آخرین آمار اعلامی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می دهد فراوری خودروهای دوگانه سوز در 6 ماه نخست امسال و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیش از 80 درصد رشد داشته است.

بنابر آمار منتشرشده در سایت انجمن خودروسازان ایران، در مجموع طی نیمه نخست امسال 14 هزار و 162 دستگاه خودروی دوگانه سوز در کشور به فراوری رسیده است. این آمار نشان می دهد تیراژ دوگانه سوزها در مقایسه با 6 ماه ابتدایی سال گذشته 3/ 81 درصد رشد را تجربه نموده است.

اینکه چرا چنین رشدی در فراوری دوگانه سوزها اتفاق افتاده است، می تواند ریشه در موضوع اصلی داشته باشد. نخست اینکه با توجه به رشد قیمت بنزین در آبان سال گذشته، میل عمومی به استفاده از سوخت گاز در خودروها افزایش یافته و این موضوع خود را در فراوری این محصولات نشان داده است.

تا پیش از رشد پرحاشیه نرخ بنزین در آبان 98، استقبال عمومی از خودروهای دوگانه سوز به شدت افت نموده بود؛ چه آنکه خیلی ها ترجیح می دانند با توجه به مسائل فنی این خودروها و همچنین کمبود و پراکندگی نامناسب صندلی های سوخت گاز، از بنزین استفاده نمایند.

نکته دیگر اینجا بود که فاصله قیمتی گاز و بنزین در مقایسه با اواسط دهه 80 که بنزین سهمیه بندی شد، کاهش یافت. این موضوع سبب شد از جذابیت قیمتی سوخت گاز کم گردد و به تدریج حجم استقبال از دوگانه سوزها رو به افت رود. از همین رو خودروسازان نیز به سمت کاهش فراوری محصولات دوگانه سوز رفتند و حتی بعضی خودروها تنها به صورت بنزینی فراوری شدند.

اما اگرچه پس از رشد ناگهانی قیمت بنزین توسط دولت در آبان 98، انتظار می رفت استقبال از دوگانه سوزها باز هم افزایش یابد و این اتفاق نیز رخ داد، با این حال بسیار اندک بود. درواقع با وجود گران شدن بنزین، بیشتر شهروندان ترجیح دادند همچنان از این سوخت استفاده نمایند و درصد بسیار اندکی به سمت استفاده از دوگانه سوزها رفتند.

البته این احتمال نیز وجود دارد که پس از رشد قیمت بنزین در سال گذشته، بعضی به صورت کارگاهی خودروهای خود را دوگانه سوز نموده باشند. اما دلیل دیگری که می توان برای رشد فراوری دوگانه سوزها پیدا کرد، استفاده از این خودروها در ناوگان تاکسیرانی است.

بخش قابل توجهی از خودروهای دوگانه سوز راهی ناوگان تاکسیرانی می شوند و بنابراین احتمالا یکی از دلایل رشد دوگانه سوزها در نیمه نخست امسال همین موضوع بوده است. اما نکته دیگر در خصوص آمار 6 ماه نخست امسال خودروهای دوگانه سوز این است که تمامیآنها سهم ایران خودرو بوده اند.

آمارها نشان می دهد سایپا و پارس خودرو در 6 ماه ابتدایی امسال حتی یک دستگاه محصول دوگانه سوز نیز فراوری ننموده اند. ایران خودرویی ها اما در این مدت 7 هزار و 286 دستگاه پژو 405 فراوری نموده اند که در مقایسه با 6 ماه ابتدایی سال گذشته بیش از 66 درصد رشد نشان می دهد.

ایران خودرو اما با فراوری پنج هزار و 298 دستگاه سمند دوگانه سوز، توانسته فراوری این محصول را در مقایسه با نیمه نخست سال گذشته بیش از 5/ 3 برابر کند. درنهایت فراوری پارس دوگانه سوز در ایران خودرو هزار و 578 دستگاه بوده که در مقایسه با نیمه ابتدایی سال گذشته کاهشی حدودا 20 درصدی داشته است.

منبع: دنیای اقتصاد

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 9 آذر 1399 بروزرسانی: 9 آذر 1399 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 611

به "خبر خوب برای بازار خودروهای دوگانه سوز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر خوب برای بازار خودروهای دوگانه سوز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید