خبرنگاران ساخت و ساز در قم با رکود روبرو نیست

به گزارش اخبار نجوم، قم - خبرنگاران - رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان قم گفت: از ابتدای امسال تا سرانجام دی ماه در موضوع ساخت و ساز در قم رشد قابل توجهی داشتیم و مانند بعضی از استان ها با رکود روبرو نبودیم.

خبرنگاران ساخت و ساز در قم با رکود روبرو نیست

امین مقومی روز سه شنبه در گفت و گوی مجازی با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در خصوص آمار سالجاری ساخت و ساز در قم گفت: مرجع رسمی ارائه آمار ساخت و سازها، شهرداری ها به عنوان صادر نماینده پروانه هستند ولی چون در بعضی حوزه ها در زمان صدور خاتمه کار اضافه بنا و کاهش بنا را ثبت می کنیم آن هم جز متراژ ماست بر همین اساس آمار ساخت و ساز در استان از رشد برخوردار می باشد.

وی همچنین در پاسخ به سئوال دیگری در خصوص تعرفه بهای خدمات نظام مهندسی نیز گفت: فرمولی که برای محاسبه تعرفه خدمات نظام مهندسی استفاده می کنیم این است که درصدی از هزینه ساخت و ساز را که شورای مرکزی و همچنین وزارت راه و شهرسازی ابلاغ می نمایند به عنوان تعرفه در نظر گرفته می گردد.

رئیس نظام مهندسی قم در ادامه توضیح داد: حدود 4.17 صدم درصد تا پنج درصد از هزینه ساخت و ساز ابلاغی به نظام مهندسی استان باید مبنای تعرفه باشد که با توجه به اختیاری که به هیات چهار نفره داده می گردد معمولا متناسب با شرایط استان کاهش می یابد.

وی افزود: کارهای حمایتی در حوزه مربوط به مسکن محرومان و همچنین مواردی مثل حسینیه ها و مساجد نیز در تعرفه ساخت و سازها مدنظر قرار می گیرد اما به هر حال هزینه ساخت ها مطابق دستورالعمل های ابلاغی رقم می خورد.

رئیس نظام مهندسی قم یادآور شد: هزینه ساختی که معمولا به نظام مهندسی ابلاغ می گردد از آن هزینه ای که در بازار است پایین تر می باشد.

وی توضیح داد: یکی از گلایه هایی که همواره جامعه مهندسان دارند و ما نیز به آن معتقد هستیم این است که تعرفه ساخت و سازها واقعی نیست یعنی آن توضیح خدمات و مسئولیت های سنگینی که به عهده مهندسان طراح، ناظر و یا مجری است را پوشش نمی دهد.

این مسئول با بیان اینکه درصدی از تعرفه ساخت و سازها با تصمیم های استانی معین می گردد گفت: در ابتدای سال 99 کمتر از 20 درصد افزایش تعرفه ساخت و ساز را در قم شاهد بودیم به دلیل اینکه هزینه ای که ابلاغ شد نیز در همین حد بود.

وی افزود: فارغ از چند ماهی که شرایط رکود را در ساخت و سازها داشتیم، به خودی خود آمار ساخت و سازها و همچنین هزینه ساخت و سازها نسبت به سال قبل رشد قابل توجهی داشته است.

رئیس نظام مهندسی قم در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سئوالی مبنی بر اقدام های انجام شده برای حل مشکل بیکاری مهندسان ساختمان استان گفت: نظام مهندسی متولی اشتغال برای مهندسان نیست و اشتغالزایی نیز جز وظایف قانونی این سازمان تعریف نشده است.

وی مجری ذیصلاح را از جمله موضوع هایی که به اشتغال مهندسان ساختمان یاری می نماید دانست و گفت: مجری ذیصلاح باید به صورت تمام وقت در کارگاه حضور داشته باشد از این رو یکی از زمینه های ایجاد اشتغال به شمار می آید.

وی همچنین تعمیر و نگهداری و شرکت های مرتبط با این موضوع را نیز از موارد موثر در اشتغال مهندسان ساختمان استان ذکر کرد و یادآور شد: با توجه به رشد آپارتمان نشینی در قم ضرورت تعمیر و نگهداری نه فقط برای وسایل و تجهیزاتی مانند بالابر بلکه برای بخش دیگر ساختمان نیز حائز اهمیت است.

مقومی افزود: در بحث مقررات ملی ساختمان مثلا در حوزه گاز احتیاج است که تاسیسات مربوطه در هر دوره زمانی بازرسی گردد و در راستای تفاهم نامه هایی که با دستگاه های مختلف داشتیم نیز کوشش می کنیم از این ظرفیت استفاده گردد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان بیان نمود: بعضی دلال ها و اشخاص فاقد صلاحیت تحت عنوان سرمایه گذار، مسائل مربوط به ساخت و ساز را پیگیری مینمایند اما اگر از ظرفیت بومی قم بهره لازم گرفته گردد قطعا بحث اشتغال مهندسان ساختمانی این استان تقویت خواهد شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 7 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 فروردین 1400 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 844

به "خبرنگاران ساخت و ساز در قم با رکود روبرو نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ساخت و ساز در قم با رکود روبرو نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید