تلسکوپ جیمز وب یک کهکشان شبیه به راه شیری پیدا کرد، عکس

به گزارش اخبار نجوم، ایسنا نوشت: تلسکوپ فضایی جیمز وب، تصویر جدیدی از یک کهکشان مارپیچی میله ای ثبت نموده است.

تلسکوپ جیمز وب یک کهکشان شبیه به راه شیری پیدا کرد، عکس

جدیدترین تصویر از تلسکوپ فضایی جیمز وب، نمایش خیره نماینده ای از غبار و ستارگان است که کهکشان مارپیچی میله ای ان جی سی 5068 (NCG 5068) را در فاصله 17 میلیون سال نوری از ما تشکیل می دهند.

مانند کهکشان راه شیری، این کهکشان دارای یک میله مرکزی است که در مقایسه با بازوهایی که از مرکز کهکشان بیرون می آیند، ناحیه متمرکزتری از ستارگان و غبار به شمار میرود.

این تصویر با استفاده از دو ابزار وب به نام های ابزار مادون قرمز میانی (MIRI) و دوربین مادون قرمز نزدیک (NIRCam) ثبت شده است. وب با نگاه کردن در طول موج های میانی و نزدیک مادون قرمز، می تواند مشخصه هایی مانند چرخش غبار و گاز و بعلاوه ستارگان این منطقه را همراه با میله کهکشان که در بخش سمت چپ بالای تصویر می درخشد، تشخیص دهد.

میله یک کهکشان مارپیچی میله ای معمولا منطقه ای شلوغ از شکل گیری ستارگان است، بنابراین این تصویر به عنوان بخشی از مطالعه ای در خصوص تشکیل ستاره ها در کهکشان های مجاور ثبت شد.

در پروژه فیزیک با تفکیک زاویه ای بالا در پروژه کهکشان های نزدیک (PHANGS) هر دو تلسکوپ فضایی وب و هابل به همراه تلسکوپ های زمینی دیگر مانند تلسکوپ بسیار بزرگ (VLT) و آرایه بزرگ میلی متری/زیر میلی متری آتاکاما شرکت دارند. این پروژه، آنالیز و کاوشی است که می تواند تصاویر با وضوح بالا مانند این مورد از منطقه ها تشکیل ستارگان ارائه دهد.

دانشمندان تاکید می نمایند، در این پروژه، تلسکوپ جیمز وب تصاویری از 19 کهکشان ستاره ساز مجاور را جمع آوری کرد، که ستاره شناسان سپس می توانند آن ها را با کاتالوگ های هابل از 10 هزار خوشه ستاره ای، نقشه برداری طیف سنجی از 20 هزار سحابی ستاره زا به وسیله تلسکوپ بسیار بزرگ و 12 هزار ابر مولکولی تیره و متراکم که به وسیله آرایه میلی متری/زیر میلی متری بزرگ آتاکاما (ALMA) شناسایی شده است، ترکیب نمایند. این مشاهدات طیف الکترومغناطیسی را در بر می گیرد و فرصتی بی سابقه به ستاره شناسان می دهد تا جزئیات تشکیل ستاره ها را با هم ادغام نمایند.

وب به طور ویژه برای مطالعه تشکیل ستاره ها مفید است، زیرا این فرآیند در طول موج های فروسرخ دیده می گردد. این قابلیت به ابزارهای آن اجازه می دهد تا از میان ابرهای غباری که در طول موج نور مرئی تار دیده می شوند، عبور کند.

تصویر دیگری از این کهکشان نیز به وسیله ابزار مادون قرمز میانی و دوربین مادون قرمز نزدیک منتشر شده است. این تصویر هسته و بخشی از یک بازوی مارپیچی این کهکشان را نشان می دهد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 17 خرداد 1402 بروزرسانی: 17 خرداد 1402 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 1580

به "تلسکوپ جیمز وب یک کهکشان شبیه به راه شیری پیدا کرد، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلسکوپ جیمز وب یک کهکشان شبیه به راه شیری پیدا کرد، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید