تروئیکای اروپایی: از بازگشت تحریم های چندجانبه علیه ایران حمایت نمی کنیم، از ایران می خواهیم به تعهدات برجامی خود بازگردد

به گزارش اخبار نجوم، وزرای امور خارجه انگلیس، آلمان و فرانسه طی بیانیه ای مشترک با تأکید مجدد بر اینکه آمریکا از برجام خارج شده است و حق فعال سازی مکانیسم ماشه علیه ایران را ندارد، اعلام کردند که از درخواست رسمی آمریکا برای احیای تحریم ها علیه ایران حمایت نخواهند کرد.

تروئیکای اروپایی: از بازگشت تحریم های چندجانبه علیه ایران حمایت نمی کنیم، از ایران می خواهیم به تعهدات برجامی خود بازگردد

با ما سفر کنید و با تور ارزان اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وزرای امور خارجه کشورهای انگلیس، آلمان و فرانسه (موسوم به تروئیکای اروپایی) روز شنبه طی بیانیه ای بار دیگر مخالفت خود را با درخواستی که آمریکا برای احیای تحریم های چندجانبه علیه ایران به شورای امنیت ارائه نموده است، ابراز داشتند.

وزرای امور خارجه تروئیکای اروپایی از ایران نیز خواسته اند که همه اقداماتی را که به خلاف تعهدات هسته ای خود ذیل برجام انجام داده است متوقف کند و به اجرای کامل برجام بازگردد؛ این در حالی است که کوتاهی مکرر کشورهای اروپایی در اجرای تعهدات خود در قبال ایران باعث شد که ایران در نهایت تصمیم به کاهش مرحله به مرحله تعهدات هسته ای خود بگیرد.

در این بیانیه که در واقع نسخه بِروزرسانی شده بیانیه وزرای خارجه انگلیس، آلمان و فرانسه در روز 20 آگوست (30 مرداد) در واکنش به درخواست غیرقانونی آمریکا از شورای امنیت برای احیای تحریم های بین المللی علیه ایران است، تصریح شده است: فرانسه، آلمان و بریتانیا (E3) خاطرنشان می نمایند که آمریکا پس از خروجش از برجام در روز 8 مه 2018 [18 اردیبهشت 1397] مشارکت خود در برجام را متوقف نموده است. موضع ما درباره اخطاریه ای که آمریکا در ارتباط با اجرای مؤثر قطعنامه 2231 صادر نموده است، به طور شفاف به ریاست و اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام شده است. ما نمی توانیم از این اقدام که در تضاد با کوشش های کنونی ما برای حمایت از برجام است، حمایت کنیم.

وزرای خارجه سه کشور اروپایی مشارکت نماینده در برجام، در ادامه با تکرار ادعای پایبندی خود به برجام اعلام نموده اند: به منظور حفظ این توافق، ما از ایران می خواهیم که تمامی اقداماتی را که به خلاف تعهدات هسته ای خود ذیل برجام انجام داده است، به عقب بازگرداند و بی درنگ به اجرای کامل تعهداتش بازگردد.

توافق هسته ای موسوم به برجام که در سال 2015 بین ایران و کشورهای موسوم به 1+5 (شامل 5 عضو دائم شورای امنیت + آلمان) منعقد شد، از اواسط سال 2018 به دلیل اقدامات یکجانبه آمریکا و بدعهدی طرف های اروپایی در شرایط بدی قرار گرفته است.

پس از آن که دولت آمریکا با اعلام خروج از برجام در اردیبهشت ماه 97 تحریم های یکجانبه خود علیه ایران را بازگرداند و حتی اقدام به وضع تحریم های سنگین تر از گذشته کرد، طرف های اروپایی برجام وعده دادند که با اتخاذ اقداماتی، پیامدهای منفی خروج آمریکا از برجام را جبران خواهند کرد.

اما با گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام، طرف های اروپایی برجام به هیچ یک از وعده ها و حتی تعهدات تصریح شده خود در برجام عمل نکردند و در نهایت شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398 در واکنش به کوتاهی کشورهای اروپایی در اجرای این وعده ها و تعهدات، در بیانیه ای خاطرنشان کرد جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی و حقوق تصریح شده خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام، بعضی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف خواهد نمود.

در ادامه ایران طی 5 مرحله با فواصل 60روزه اقدام به کاهش تعهدات هسته ای خود ذیل برجام کرد و بین این مراحل به طرف های اروپایی خاطرنشان کرد که اگر آنها به تعهدات خود ذیل برجام عمل نمایند، ایران آمادگی دارد که برای بازگشت به تعهدات هسته ای خود ذیل برجام با آنها مذاکره کند.

در پی تداوم بی اعتنایی طرف های اروپایی برجام به تعهدات خود ذیل این توافق چندجانبه، جمهوری اسلامی ایران شامگاه یکشنبه 15 دی ماه 1398 در بیانیه ای خاطرنشان کرد که در گام پنجم کاهش تعهدات خود، آخرین مورد کلیدی از محدودیت های عملیاتی خود در برجام، یعنی محدودیت در تعداد سانتریفیوژها را کنار می گذارد، بدین ترتیب برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) روبرو نیست و من بعد برنامه هسته ای ایران صرفاً بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت.

در این بیانیه نیز تأکید شد که که همکاری جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی همچون گذشته ادامه خواهد یافت و در صورت برطرف تحریم ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام، جمهوری اسلامی ایران آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود است.

طرف های اروپایی برجام در واکنش به گام های پیاپی ایران در کاهش تعهدات هسته ای خود به منظور ایجاد توازن در برجام، نه تنها به کوتاهی های خود در اجرای تعهداتشان ذیل برجام ادامه داده اند، بلکه بارها در موقعیت های مختلف ایران را به عدم پایبندی به برجام متهم نموده و مدعی شده اند که ایران برجام را به خطر انداخته است.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 مهر 1399 بروزرسانی: 20 مهر 1399 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 507

به "تروئیکای اروپایی: از بازگشت تحریم های چندجانبه علیه ایران حمایت نمی کنیم، از ایران می خواهیم به تعهدات برجامی خود بازگردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تروئیکای اروپایی: از بازگشت تحریم های چندجانبه علیه ایران حمایت نمی کنیم، از ایران می خواهیم به تعهدات برجامی خود بازگردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید