بلینکن: چین بزرگترین آزمون ژئوپلتیک ما در قرن 21 است

به گزارش اخبار نجوم، وزیر امور خارجه آمریکا روابط ایالات متحده با چین را به عنوان بزرگترین محک ژئوپلتیک برای واشنگتن در قرن بیست و یکم و موردی که نیازمند رسیدگی از موضع قدرت است، توصیف کرد.

بلینکن: چین بزرگترین آزمون ژئوپلتیک ما در قرن 21 است

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در اولین سخنرانی سیاست خارجی مهم خود خواهان احیای ائتلاف سازی آمریکا و همکاری دوباره با نهادهای بین المللی برای تعامل با چین شد که او به عنوان یکی از تنها کشورهایی توصیف کرد که از قابلیت هایی برای به چالش کشیدن جدی نظم دنیای برخوردار است.

بلینکن گفت: چندین کشور ما را با چالش های جدی روبرو می نمایند؛ از جمله روسیه، ایران، کره شمالی. و بحران های جدی از جمله در یمن، اتیوپی و برمه وجود دارد اما چالشی که چین مطرح می نماید متفاوت است. چین تنها کشور دارای قدرت مالی، دیپلماتیک، نظامی و فناوری است که می تواند سیستم بین المللی پایدار و باز، تمام قوانین، ارزش ها و روابطی که باعث می گردد دنیا همانطور که می خواهیم کار کند، به چالش بکشد.

وزیر خارجه آمریکا متعهد شد تا روابط ایالات متحده با چین را در زمان احتیاج رقابتی، در صورت امکان مبتنی بر همکاری و در جایی که باید مبتنی بر خصومت کند.

بلینکن تاکید نمود که هدف مشترک برای تعامل با چین از موضع قدرت احتیاج است که براساس آن باید با متحدان و شرکا همکاری کرد نه اینکه به آنها اهانت گردد چون ترکیب ما با یکدیگر به گونه ای می گردد که چین نمی تواند آن را نادیده بگیرد.

به گفته بلینکن، چنین رویکردی احتیاجمند تعامل در دیپلماسی و در سازمان های بین المللی است، به ویژه اینکه چین در هر جایی که ایالات متحده از آن خارج شده جایش را پر نموده است. او اضافه کرد: این احتیاجمند ایستادگی به پای ارزش هایمان در جایی است که حقوق بشر در سین کیانگ نقض می گردد یا دموکراسی در هنگ کنگ متزلزل می گردد، چون اگر ما این کار را نکنیم، چین با مصونیت بیشتری عمل خواهد نمود.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 5 فروردین 1400 بروزرسانی: 5 فروردین 1400 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 838

به "بلینکن: چین بزرگترین آزمون ژئوپلتیک ما در قرن 21 است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلینکن: چین بزرگترین آزمون ژئوپلتیک ما در قرن 21 است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید