یک پرتاب استارشیپی دیگر تا دو ماه آینده! ، اسپیس ایکس دست از کوشش برنمی دارد

به گزارش اخبار نجوم، اولین پرتاب استارشیپ اسپیس ایکس آسیب زیادی به سکوی پرتاب وارد کرد. پایه پرتاب استارشیپ برای قدرت 33 موتور مرحله اول رپتور وسیله نقلیه آماده نبود.

یک پرتاب استارشیپی دیگر تا دو ماه آینده! ، اسپیس ایکس دست از کوشش برنمی دارد

به گزارش خبرنگاران و به نقل از اسپیس، قدرتمندترین موشکی که تا به حال ساخته شده، هفته گذشته بلای جان سکوی پرتاب خود شد. وسیله نقلیه غول پیکر استارشیپ اسپیس ایکس در روز پنجشنبه (20 آوریل) از تاسیسات استاربیس این شرکت در جنوب تگزاس در اولین پرواز آزمایشی خود پرتاب شد.

ترکیب موشک و فضاپیمای 120 متری در اولین پرواز آزمایشی خود عملکرد نسبتا خوبی داشت و به حداکثر ارتفاع 39 کیلومتری رسید قو به علت چند مشکل اسپیس ایکس را مجبور کرد دستور انهدام آن را در ارتفاعات خلیج مکزیک صادر کند.

اما تصویرش در زمین کمی بدتر بود. هنگامی که گرد و غبار پرتاب در استاربیس از بین رفت، صحنه ای از لاشه موشک نمایان شد: 33 موتور رپتور مرحله اول استارشیپ، دهانه ای را در زیر پایه پرتاب مداری منفجر کردند و زیرساخت های اطراف را از جمله تکه های سیمان و دیگر چیزها در هوا پراکنده شدند.

اینجا نگاهی به سکوی پرتاب با تکه پاره های پرنده در تاسیسات استاربیس اسپیس ایکس در تگزاس در پی پرواز آزمایشی استارشیپ می اندازیم. پرتاب بزرگترین موشک دنیا بعلاوه یک دهانه بزرگ را زیر سکوی بتونی پرتاب به جا گذاشت.

سکوی پرتاب مداری استاربیس سنگر شعله ندارد؛ ساختاری که برای منحرف کردن اگزوز دود از سکو در هنگام بلند شدن طراحی شده است. سنگرهای شعله از ویژگی های رایج سکوهای پرتاب موشک های قدرتمند هستند. برای مثال، ناسا اخیرا یک مورد نو در سکوی پرتاب 39B مرکز فضایی کندی ساخته است، بنابراین این سایت می تواند از پرتاب های بزرگ سامانه پرتاب فضایی (SLS) این سازمان پشتیبانی کند.

SLS برای اولین بار نوامبر گذشته پرواز کرد و از سکوی 39B برای آغاز ماموریت ماه آرتمیس 1 ناسا به فضا پرتاب شد. سخت افزار در پد آسیب دید، اما بیشتر در برابر نیروی رانش فراوری شده به وسیله SLS در هنگام بلند شدن مقاومت کرد.

اسپیس ایکس در نظر داشت یک سنگر شعله در استاربیس که در کنار ساحل بوکا چیکا قرار گرفته است حفر کند، اما در نهایت تصمیم گرفت این کار را نکند. ایلان ماسک، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت، در اکتبر 2020 توییت کرد: نمی خواهیم در بوکا سنگر شعله داشته باشیم، اما این ممکن است اشتباه باشد.

با این حال، این به پشیمانی ایلان ماسک از حذف سنگر شعله نیست، بلکه او فکر می نماید اسپیس ایکس هنوز می تواند استاربیس را بدون سنگر شعله بهبود ببخشد.

  • ببینید | بلایی که قدرتمندترین موشک دنیا بر سر این خودرو آورد! | ماسک خسارت می دهد؟!

روز آدینه (21 آوریل)، ماسک در توییتی نوشت که اسپیس ایکس سه ماه پیش آغاز به ساخت یک صفحه بزرگ فولادی خنک شونده با آب برای رفتن به زیر پایه پرتاب نموده است. صفحه به موقع برای اولین پرتاب استارشیپ آماده نشده بود، اما اسپیس ایکس به هر حال آن را پیش برد و تصور کرد که بتن سکو می تواند از پرتاب جان به در ببرد.

ماسک در توییتر نوشت: هنوز در ابتدای راه تجزیه و تحلیل هستیم، اما نیروی موتورها [در 20 آوریل] ممکن است بتن را شکسته باشد. به زودی می فهمیم که آیا صفحه فولادی نو محافظت کافی از پایه پرتاب مداری در آینده را فراهم می نماید یا خیر. ماسک توئیت روز آدینه گفت که اسپیس ایکس باید آماده باشد تا یک یا دو ماه دیگر پرتاب استارشیپی دیگری را امتحان کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1402 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 1563

به "یک پرتاب استارشیپی دیگر تا دو ماه آینده! ، اسپیس ایکس دست از کوشش برنمی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک پرتاب استارشیپی دیگر تا دو ماه آینده! ، اسپیس ایکس دست از کوشش برنمی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید