پیمان معادی؛ ناگهان بازیگری

به گزارش اخبار نجوم، ستاره بخت پیمان معادی بلند است، اما موفقیتش را نمی توان به شانس و اقبال گره زد. استعداد و پشتکار به همراه استفاده از موقعیت های طلایی باعث شده حرکتش در سینما رو به رشد باشد. پیش تر اشاره ای کوتاه به این جهت کردیم: وقتی پیمان معادی در سال 87 نخستین بار به عنوان بازیگر درباره الی … مقابل دوربین رفت، کمتر کسی پیش بینی این موفقیت را می کرد.

پیمان معادی؛ ناگهان بازیگری

به گزارش روزنامه هفت صبح، معادی فیلمنامه می نوشت و گمان این بود که درباره الی… یک اتفاق است. او یک بار دیگر مورد توجه فرهادی نهاده شد و این بار نقش اول جدایی نادر از سیمین را بازی کرد. شهرت داخلی و بین المللی او با این فیلم دوچندان شد و علاوه بر فیلم های ایرانی، در چند پروژه خارجی بازی کرد. کمپ ایکس ری مهم ترین فیلم معادی است که در کنار کریستین استوارت حضور داشت.

اتفاق عظیم تر برای او، بازی در سریال عدالت کیفری در کنار رابرت دنیرو است. فیلم آخرین شوالیه دیگر فیلمی است که معادی در کنار مورگان فریمن بازی کرد. در میان فیلم های ایرانی بازی در ابد و یک روز مهم ترین اتفاق کارنامه پیمان معادی محسوب می گردد. او سال پیش به دلیل بازی متفاوت در درخت گردو صاحب سیمرغ شد؛ فیلمی که نشان از پختگی معادی دارد.

این بازیگر سه سال پیش در فیلم ناگهان درخت نقش متفاوت دیگری به کارنامه اش اضافه کرد. فیلم حالا در اکران آنلاین به نمایش درآمده است. داستان آن بر اساس خاطرات فرهاد (پیمان معادی) پیش می رود و از این طریق عاشقانه ای میان یک پسر و مادرش روایت می گردد. اکران فیلم بهانه ای است برای ورق زدن کارنامه او.

پیمان معادی در فیلم درباره الی … تحسین سینمادوستان را به دست آورد و نشان داد استعداد پیروزیت در حوزه بازیگری را دارد. اوج درخشش او با جدایی نادر از سیمین رقم خورد و این فیلم اصغر فرهادی باعث شد نام پیمان معادی جهانی گردد. در این بخش از پفراینده درباره وجه بازیگری اش نوشته ایم که در عین کم بودن تعداد فیلم ها، کارنامه ای باکیفیت دارد. معادی در عرصه بین الملل هم عملکردی پیروز داشته است.

او پس از شهرت، درچند پروژه خارجی بازی کرد؛ از جمله کمپ ایکس ری که درباره اش نوشته ایم. تجربیات بازیگری معادی در فیلم های خارجی محدود به این فیلم نیست. معادی در سال 2014 در سریال آن شب محصول شبکه اچ بی او به کارگردانی استیون زایلیان بازی کرد که در سال 2016 پخش آن شروع شد. او همچنین در فیلم شش زیرزمین همبازی رایان رینولدز به کارگردانی مایکل بی شد.

این فیلم دومین همکاری او با مایکل بی بعد از فیلم 13 ساعت بود. معادی در سال 2015 آخرین شوالیه ها را بازی کرد و با مورگان فریمن و کلایو اوون همبازی شد. پلیس دیگر تجربه بین المللی پیمان معادی است که در آن نقش یک مهاجر تاجیک را ایفا می نماید. معادی در فصل سوم سریال پرطرفدار وست ورد نقش شخصیتی به نام الیوت را برعهده داشت.

درباره الی …/ 1387 / کارگردان: اصغر فرهادی

موضوع فیلم: درباره الی … داستان چند خانواده است که برای تفریح به شمال می فرایند. الی در دریا غرق می گردد و دیگران برای دادن اطلاعات به نامزد او به دروغ متوسل می شوند.

عملکرد بازیگر: همه بازیگران در فیلم خوش درخشیدند، اما به یک دلیل بازی پیمان معادی بیشتر به چشم آمد. او تا پیش از این به عنوان نویسنده فعالیت می کرد و نقش پیمان اولین تجربه بازیگری او بود. همین بکر بودن چهره و بازی معادی، به نقش تفاوت بخشید و باعث شد مخاطب بدون پیشینه ذهنی، شخصیت پیمان را به تماشا بنشیند. او مردی از طبقه متوسط جامعه است که سرخوشانه زندگی می نماید. به شدت مراقب همسر و فرزندانش است و نمونه یک مرد کلاسیک ایرانی است. اوج بازی معادی جایی رقم می خورد که بچه ها گم می شوند.

دستاورد: شخصیت پیمان در فیلم درباره الی… فرصت عرض اندام را به معادی داد. هم فیلم اوج و فرود دارد و هم شخصیت گرفتار لحظات احساسی می گردد. پیمان معادی از فرصت پیش آمده نهایت بهره را برد و از خود شمایل یک بازیگر پیروز ساخت.

جدایی نادر از سیمین/1389 / کارگردان: اصغر فرهادی

موضوع فیلم: سیمین (لیلا حاتمی) عزم مهاجرت دارد، اما نادر (پیمان معادی) مخالف است. او نمی خواهد پدر پیرش را در ایران تنها بگذارد. آن ها تصمیم به جدایی می گیرند.

عملکرد بازیگر: یکی از سخت ترین نقش هایی است که پیمان معادی بازی نموده. او در دومین تجربه بازیگری خود باید شخصیتی را به مخاطب معرفی می کرد که در وهله اول باورپذیر باشد؛ یعنی ما با دغدغه او که نگرانی از شرایط پدر بیمار است، همراه شویم. از آن طرف باید چالش ها با همسر و نوع رابطه با دخترش را درک کنیم. اصغر فرهادی کاراکتر نادر را بی نقص طراحی کرد و پیمان معادی هم آن را بی کم وکاست، مقابل چشم مخاطبان قرار داد. نادر در سینمای ایران جزو شخصیت های ماندگار و فراموش ناشدنی است.

دستاورد: معادی به همراه بازیگران جدایی نادر از سیمین خرس نقره ای جشنواره برلین را گرفت. در چند جشنواره دیگر هم نامزد شد و علاوه برآن ضمن درخشش فیلم در رویداد های معتبر جهانی، نام او سر زبان ها افتاد. جایزه گلدن گلوب و اسکار سرآمد این جوایز هستند که شهرت معادی را هم رقم زدند.

منبع: فرارو
انتشار: 30 دی 1399 بروزرسانی: 30 دی 1399 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 705

به "پیمان معادی؛ ناگهان بازیگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیمان معادی؛ ناگهان بازیگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید