سوالاتی که کارجو می تواند از مسئول مصاحبه بپرسد

به گزارش اخبار نجوم، حدود 6 سال، برای یک شرکت معتبر کار می کردم. هم من از شغلم راضی بودم و هم آن ها از عملکرد من رضایت داشتند. تا اینکه 3 ماه پیش، شرکت گفت به علت افزایش هزینه ها قصد دارند تعدادی از نیرو ها را تعدیل نمایند. من هم مشمول تعدیل نیرو شدم و پس از یک ماه، اجبارا آنجا را ترک کردم. مدتی گذشت تا بتوانم فشار روحی ناشی از اخراج را هضم کنم. دو ماه به خودم استراحت دادم تا انرژی و روحیه ام را دوباره به دست آوردم. حالا در پی کار هستم. هفته گذشته، مقاله تان با این عنوان را دیدم: سوالاتی که کارجو می تواند از مسوول مصاحبه بپرسد برایم جالب بود، چون من تصور می کردم که مصاحبه یک فرایند سوال و جواب است که در آن، مسوول مصاحبه سوال می نماید و کارجو جواب می دهد. نمی دانستم که کارجو هم می تواند سوال بپرسد و اطلاعات مفید بگیرد. شما چهار سوال را ذکر نموده و درباره شان شرح داده بودید. آیا سوال دیگری هم هست که از مسوول مصاحبه بپرسیم؟

سوالاتی که کارجو می تواند از مسئول مصاحبه بپرسد

پاسخ: دوست عزیز، از اینکه شغلت را از دست داده ای متاسفم، اما به آن که تو تنها نیستی و بسیاری از کارکنان، حتی در شرکت های بزرگ، این روز ها مشمول تعدیل نیرو شده اند. اما به هر حال خوشحالم که توانستی آن ماجرا را پشت سر بگذاری و حالا در پی کار هستی. بله. درست است: در مصاحبه، قرار نیست فقط مسوول مصاحبه، سوال بپرسد و کارجو جواب دهد. کارجو هم می تواند سوالاتی بپرسد و اطلاعات بسیار مفیدی بگیرد. سوالاتی که هفته گذشته به آن ها اشاره کردم، این موارد بودند: شما چطور پیروزیت فرد در این جایگاه را می سنجید؟، چالش هایی که انتظار دارید فرد با آن ها روبرو گردد چیستند؟، آیا می توانید یک روز معمولی در این شغل را توضیح دهید؟ و نفرات قبلی، هر کدام چند مدت در این جایگاه مشغول به کار بودند؟ و سپس استعفا دادند؟. و، اما برگردیم به سوال تو. بله. سوالات دیگری هم هست که کارجو می تواند از کارفرما بپرسد، از جمله سوالاتی درباره پیروزیت فرد در آن جایگاه. این سوالات از این قرارند:

اگر من استخدام شوم، امیدوارید در 6 ماه اول و یک سال اول به چه دستاورد هایی برسم؟ با پرسیدن این سوال، تو در واقع متوجه می شوی که چقدر طول می کشد تا کم و کیف کار را یاد بگیری و سرعت یادگیری در تیم چقدر است. اگر انتظار دارند مثلا در 6 ماه اول به دستاورد های چشمگیری برسی، این یعنی برای آشنا شدن و جا افتادن در محیط تازه، زمان زیادی نداری. اگر آدم باتجربه ای باشی یا از نظرت، انتظاراتشان معقول باشد، این برایت مشکل ساز نمی گردد. اگر نه، ممکن است دچار تردید شوی که کاملا حق داری.

مزیت دیگر طرح این سوال، این است که می تواند جزئیات پروژه هایی را بشنوی که شاید اگر این سوال را نمی پرسیدی، اصلا به آن ها اشاره ای نمی شد. این یاری می نماید کاری که قرار است انجام دهی را بهتر درک کنی. وقتی به افرادی که در این جایگاه بوده اند فکر می کنید، به نظرتان، وجه تمایز آن هایی که عملکرد خوبی داشتند با آن هایی که عالی بودند چیست؟ سال ها پیش یک کارجو این سوال را از من پرسید.

این قدرتمندترین سوالی است که تا به حال در مصاحبه از من پرسیده شده. این دقیقا می رود سراغ اصل مطلب: مدیر استخدام در پی چه چیزی است؟ مدیران استخدام با افراد مصاحبه نمی نمایند به این امید که یک آدم با عملکرد میانه را پیدا نمایند. آن ها امید دارند کسی را پیدا نمایند که بدرخشد. با پرسیدن این سوال به او نشان می دهی که به این مساله اهمیت می دهی. البته، صرف پرسیدن، ضمانت نمی نماید که عملکردت خارق العاده خواهد بود، اما حداقل این طور به نظر خواهی رسید که در کوشش برای رسیدن به چنین هدفی هستی؛ و یک کارجوی وظیفه شناس و باانگیزه ای. از نگاه یک مدیر استخدام، این ها خیلی مهمند.

به علاوه، پاسخ او به این سوال می تواند اطلاعات ظریفی به تو بدهد. خواهی فهمید که برای درخشش در این شغل، باید چه کار هایی انجام دهی. جواب هر چه باشد، می توانی به این فکر کنی که آیا توان انجامش را داری یا نه. علاوه بر این سوالات، می توانی درباره شرکت نیز سوال بپرسی. از جمله فرهنگ این شرکت را چطور توصیف می کنید؟ چه تیپ آدم هایی در اینجا پیروز می شوند و چه تیپ هایی، خیر؟

گاهی مدیران استخدام اصلا بلد نیستند فرهنگ تیمشان را توصیف نمایند. این می تواند دو علت داشته باشد: به نفعشان است که فرهنگ تیم را آن طور که می خواهند ببینند یا نگاهشان نسبت به فرهنگ تیم با نگاه کارکنانشان فرق دارد. مثلا، مدیر های شدیدا کنترل گری را دیده ام که به کارجو ها می گویند ما دوست داریم به افرادمان، کلی استقلال و آزادی عمل بدهیم؛ و احتمالا فکر می نمایند واقعا چنین آدمی هستند. پس صحبت های مدیر استخدام درباره فرهنگ را با دیده شک نگاه کن و درباره چیز هایی که برایت مهمند، با افراد دیگر هم صحبت کن تا مطمئن شوی که ادعایش درست است. با این حال، پرسیدن این سوال از این جهت مهم است که متوجه خواهی شد به چه چیز هایی تاکید می نماید و به چه چیزهایی، نه. خواهی فهمید که او به چه ویژگی هایی در کارمند، اهمیت می دهد و چه ویژگی هایی، باعث می گردد با هم به اختلاف بخورید و چه کسی نسبت به سبک مدیریتی اش، گارد می گیرد.

سوال بعدی: کدام جنبه کار کردن در اینجا را دوست دارید؟ نحوه پاسخ مسوول مصاحبه به این سوال، می تواند کلی اطلاعات به تو بدهد. اگر کسی واقعا از شغل و محل کارش، شاد و راضی باشد، معمولا به چند مورد اشاره می نماید و لحنش، خالصانه به نظر می رسد. اما اگر دیدی که به یک نقطه خیره شده یا قبل از جواب دادن، کلی مکث نموده، یا اگر در جواب، فقط گفت حقوق اینجا خوب است، بدان که همه این ها زنگ خطرند.

در خاتمه می توانی سوالاتی که برایت واقعا مهمند را مطرح کنی. طبیعی است که بخواهی مسوول مصاحبه را تحت تاثیر قرار دهی، اما بدان که مصاحبه، یک خیابان دوطرفه است و تو هم باید کارفرما، شغل و مدیر را ارزیابی کنی و ببینی آیا آن شغل، مطلوبت است و توانایی انجامش را داری یا نه.

اگر تمام تمرکزت، صرفا استخدام شدن باشد و به این توجه نکنی که آیا شغل مربوطه، برایت مناسب است یا نه، ریسک بزرگی خواهی کرد. ممکن است نهایتا بعد از چند ماه، احساس بدبختی کنی و دلت بخواهد از آنجا فرار کنی. پس قبل از مصاحبه، کمی زمان بگذار و به این فکر کن که چه چیز هایی واقعا برایت مهم است. خودت را در شغل تصور کن و ببین چه چیز هایی بر رضایت و شادی تو در آن شغل، تاثیر می گذارند، از نظر فرهنگ و رفتار مدیر. شاید فضای گرم و صمیمی برایت مهم باشد. شاید ساعت کاری معقول برایت مهم باشد و دوست نداشته باشی که وقتی در خانه یا تعطیلات هستی، دائما پیغام های کاری دریافت کنی. هرچه برایت مهم است یا هر شایعه ای درباره آن جایگاه شنیدی، آن را مطرح کن.

اما نباید به گفته های مسوول مصاحبه، صددرصد اکتفا کنی. باید با آشنایانت که با فرهنگ آن شرکت آشنا هستند یا مدیر را می شناسند نیز صحبت کنی یا در وب سایت های نظردهی، نظرات مردم درباره آن شرکت را بخوانی تا اطمینان حاصل کنی. در خاتمه، بد نیست درباره جدول زمانی یا مدت زمانی که معمولا طول می کشد تصمیم بگیرند نیز سوال کنی. از آن ها بپرس: چقدر طول می کشد تا تصمیم تان را بگیرید که آیا من گزینه مناسبی هستم یا نه؟. اگر این سوال را نپرسی، بعد از چند روز، دائم تلفنت را چک خواهی کرد و منتظر تماسشان خواهی بود و ممکن است کلافه شوی یا استرس بگیری. شاید مدیر استخدام، یک سفر کاری یک ماهه در پیش داشته باشد و تا یک ماه، هیچ خبری از آن ها نگردد. اگر چنین باشد، بهتر است تو از قبل بدانی تا کیفیت زندگی ات تحت تاثیر قرار نگیرد.

منبع: دنیای اقتصاد

منبع: فرارو
انتشار: 7 بهمن 1401 بروزرسانی: 7 بهمن 1401 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 1527

به "سوالاتی که کارجو می تواند از مسئول مصاحبه بپرسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوالاتی که کارجو می تواند از مسئول مصاحبه بپرسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید