خواص پودر سفیده تخم مرغ و نحوه مصرف آن

به گزارش اخبار نجوم، خبرنگاران| سرویس سلامت - پودر سفیده تخم مرغ حتی قبل از آنکه پودر پروتئین پنیر و کازئین در دهه 90 میلادی رواج پیدا کند، به عنوان یک مکمل غذایی استفاده می شد. پودر سفیده تخم مرغ یکی از عناصر کلیدی در رژیم غذایی بدنسازان و تمام افرادی است که به سلامت ماهیچه های خود اهمیت می دهند، اما به راستی پودر سفیده تخم مرغ این همه خواص دارد؟ بیاید در ادامه نگاهی به مضرات و خواص پودر سفیده تخم مرغ و نحوه مصرف آن بیندازیم.

خواص پودر سفیده تخم مرغ و نحوه مصرف آن

در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوینی که در فهرست موضوعی زیر ارائه شده اند، به موضوع دلخواه خود برسید.

 • مواد تشکیل دهنده سفیده تخم مرغ
 • سفیده تخم مرغ و بدنسازی
 • خواص پودر سفیده تخم مرغ
 • مضرات پودر سفیده تخم مرغ به عنوان مکمل
 • نحوه مصرف پودر سفیده تخم مرغ

مواد تشکیل دهنده سفیده تخم مرغ

سفیده تخم مرغ علاوه بر حفاظت از زرده حاوی مواد مغذی برای نطفه نیز است تا به جوجه تبدیل گردد. حدود 90 درصد از سفیده را آب و 10 درصد آن را پروتئین تشکیل می دهد.

پروتئین های موجود در سفیده تخم مرغ شامل آلبومین ها، موکوپروتئین ها و گلوبولین ها می شوند. علاوه بر این، سفیده تخم مرغ حاوی هیچگونه چربی یا کربوهیدراتی نیست.

سفیده تخم مرغ یک بسته بندی کامل از مواد مغذی است. در واقع، سفیده تخم مرغ می تواند حاوی 40 نوع مختلف از پروتئین ها از جمله اوالبومین و اوتوترسفررین باشد.

اوالبومین تقریبا 55 درصد و اوتوترسفررین حدود 10 درصد از پروتئین های سفیده را تشکیل می دهند. اوتوترسفررین یک پروتئین تشکیل دهنده آهن در بدن است که خواص ضد میکروبی نیز دارد. علاوه بر پروتئین، سفیده تخم مرغ شامل اسید آمینه های (آمینو اسید) مختلف نیز است، اسید هایی مانند لوسین، ایزولیزین و والین که برای سنتز پروتئین عضلانی حیاتی هستند و منجر به رشد عضلات می شوند.

بیشتر بخوانید: باخواص سفیده تخم مرغ و ارزش غذایی آن بیشتر آشنا شوید

خواص پودر سفیده تخم مرغ

اکنون تا حدی با خواص سفیده تخم مرغ آشنا شده اید، اما جالب است که پودر سفیده تخم مرغ نیز می تواند این خواص را داشته باشد. به طور خلاصه فواید این پودر عبارت است از:

 • پودر سفید تخم مرغ به طور طبیعی فاقد کربوهیدرات و چربی است
 • این ماده غذایی یک انتخاب عالی برای کسانی است که رژیم غذایی دارند
 • توانایی بدن را برای رشد و تقویت عضلات افزایش می دهد
 • منبع کامل پروتئین است که با سرعت و میزان متعادلی هضم می گردد
 • حاوی آمینو اسید ها است
 • در مقایسه با سایر منابع غذایی مقدار لوسین بیشتری دارد

بنابراین تمام افرادی که سفیده تخم مرغ را دوست ندارند، با استفاده از پودر سفیده تخم مرغ می تواند از خواص فراوان آن بهره مند شوند. البته حذف تخم مرغ از رژیم غذایی توصیه نمی گردد، اما اگر شما تمایلی به خوردن تخم مرغ ندارید، پودر سفیده تخم مرغ می تواند گزینه خوبی باشد.

مضرات پودر سفیده تخم مرغ به عنوان مکمل

پروتئین پودر سفیده تخم مرغ معمولا به وسیله خشک کردن با اسپری و از تخم مرغ خام فراوری می گردد. این مکمل پاستوریزه شده است، بنابراین سالمونلا موجود در آن از بین می رود، اما هیچ اطمینانی در رابطه با از بین رفتن آویدین وجود ندارد. احتمال واکنش آویدین در بدن با بیوتین وجود دارد، در نتیجه این واکنش بدن دچار کمبود بیوتین خواهد شد.

نوشیدن پودر سفیده تخم مرغ همراه با آب، ممکن است مسائل گوارشی ایجاد کند. این پودر به خوبی در آب حل نمی گردد و ممکن است فومی چسبنده را فراوری کند. در نتیجه تشکیل این فوم فرد ممکن است دچار نفخ شدید گردد. بنابراین برای بهره مندی از خواص پودر سفیده تخم مرغ ، آن را با شیر مخلوط کنید.

سفیده تخم مرغ و بدنسازی

پروتئین موجود در سفیده تخم مرغ باعث رشد ماهیچه ها می گردد و سنتز پروتئین در عضلات را افزایش می دهد. این سنتز پروتئین در عضلات است که به رشد و تقویت ماهیچه ها یاری می نماید. لوسین، اسید آمینه اصلی تحریک نماینده سنتز پروتئین در عضلات، پس از وعده غذایی است که در سفیده تخم مرغ به فراوانی یافت می گردد. در واقع سفیده حدود 9 درصد لوسین دارد که غلظت آن 10 تا 20 درصد بیشتر از سایر منابع پروتئینی است.

آمینو اسید دیگری که در سفیده تخم مرغ وجود دارد، آرژنین است. آرژنین با تحریک رگ های خونی و گشاد کردن آن ها جریان خون را به سمت ماهیچه ها تقویت می نماید و در نتیجه اکسیژن، مواد مغذی و هورمون های آنابولیک بیشتری به آن ها می سد. حاصل این فعل و انفعالات انرژی بهتر در طول تمرین و بهبود رشد عضلات بعد از تمرین خواهد بود.

هضم پروتئین تخم مرغ با سرعت و میزان متعادلی صورت می گیرد که منجر به افزایش چشمگیر اسید آمینه های در پلاسمای خون می گردد. سلول های عضلات کاملا نسبت به تغییرات سطح اسید آمینه خون حساس هستند، بنابراین افزایش سطح این مواد باعث ایجاد پاسخ مثبت از سوی ماهیچه ها می گردد.

بیشتر بخوانید: بهترین مکمل عضله ساز و ویژگی های آن

نحوه مصرف پودر سفیده تخم مرغ

پودر سفیده تخم مرغ به صورت مکمل باید به همراه شیر یا آب پنیر نوشیده گردد. به باور متخصصان برای دریافت نتایج مطلوب از خواص پودر سفیده تخم مرغ بهتر است آن را صبح ها و بلافاصله بعد از بیدار شدن یا همراه با وعده غذایی یا میان وعده غذایی مصرف کنید. همچنین به ورزشکاران توصیه می گردد که این مکمل را قبل از تمرینات بنوشند تا اسید آمینه ضروری برای عملکرد عضلات آن ها فراهم گردد.

جف آندرسون نویسنده کتاب آنابولیک های بهینه می گوید بهترین زمان برای نوشیدن پروتئین سفیده تخم مرغ، بلافاصله بعد از تمرینات ورزشی است تا مواد مغذی درون ماهیچه ها بازیابی شوند.

1. دستور پخت یک صبحانه 4 نفره با پودر سفیده تخم مرغ

مواد لازم برای تهیه تست فرانسوی را در جدول زیر مشاهده می کنید.

مواد لازم
پودر سفیده تخم مرغ3 قاشق غذاخوری
شیریک فنجان
شکر2 قاشق غذاخوری
نمکیک چهارم قاشق چایخوری
پودر دارچینیک هشتم قاشق چایخوری
تخم مرغ3 عدد
نان تست فرانسوی8 قطعه

نکته: می توانید سه عدد تخم مرغ را با یک سوم فنجان آب جایگزین کنید.

طرز تهیه

 • تمام مواد را با هم درون یک کاسه ترکیب کنید و به خوبی هم بزنید.
 • سپس تکه های نان را حدود 30 ثانیه درون ترکیب خیس کنید.
 • نان ها را روی حرارت ملایم با مقدار کمی روغن سرخ کنید.
 • زمانی که هر دو طرف نان قهوه ای و پخته شد آن ها را از روی حرارت بردارید.

صبحانه شما آماده است. معمولا این صبحانه را همراه با شربت پرتقال میل می نمایند.

2. طرز تهیه شربت پرتقال

برای تهیه شربت پرتقال به مواد زیر احتیاج خواهید داشت.

مواد لازم
آب پرتقالنصف فنجان
شربت ذرتیک سوم فنجان
شکریک چهارم فنجان
کره4 قاشق چایخوری
پوست پرتقال رنده شدهیک قاشق چایخوری
عصاره پرتقالنصف قاشق غذاخوری

نکته: در صورت تمایل می توانید مقدار شکر را کاهش دهید.

طرز تهیه شربت پرتقال

 • تمام مواد را باهم ترکیب کنید و روی حرارت قرار دهید.
 • شربت باید به مدت 2 دقیقه بجوشد، در این مدت دائما شربت را بهم بزنید تا از سوختن آن جلوگیری گردد.
 • شربت آماده است، می توانید آن را از روی حرارت بردارید.

شربت پرتقال را در یخچال قرار دهید تا خنک گردد، سپس همراه با صبحانه سرو کنید.

سخن پایانی

سفیده تخم مرغ حاوی مقادیر قابل توجهی پروتئین و آمینو اسید است، این مواد مغذی به رشد ماهیچه ها یاری فراوانی می نمایند. از اینرو بسیاری به ویژه ورزشکاران از پودر سفید تخم مرغ که خواص مشابهی دارد، به عنوان مکمل استفاده می نمایند. البته هرگز جایگزین کردن سفیده تخم مرغ با پودر آن توصیه نمی گردد. بلکه اگر می خواهد حداکثر بهره را از خواص پودر سفیده تخم مرغ ببرید بهتر است آن را همراه با تخم مرغ مصرف کنید. شما چگونه از پودر سفیده تخم مرغ استفاده می کنید؟ آیا نتایج حاصل از این مکمل برای شما رضایت بهش بوده است؟ لطفا نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر همراهان خبرنگاران در بخش ارسال نظر به اشتراک بگذارید.

برگرفته از:

 • lifestyleden
 • familysurvivalplanning
 • livestrong
منبع: setare.com
انتشار: 21 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1400 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 926

به "خواص پودر سفیده تخم مرغ و نحوه مصرف آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص پودر سفیده تخم مرغ و نحوه مصرف آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید