حداد عادل میهمان چراغ مطالعه می شود، نقد فیلسوفی در تعمیرگاه

به گزارش اخبار نجوم، به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی برنامه چراغ مطالعه، اولین قسمت از فصل تازه برنامه این برنامه امروز سه شنبه 23 شهریورماه ساعت 21 از شبکه چهار سیما پخش می شود.

حداد عادل میهمان چراغ مطالعه می شود، نقد فیلسوفی در تعمیرگاه

در آغاز برنامه، مهمترین اخبار حوزه کتاب، نشر و ترجمه مرور خواهد شد. در بخش دوم این مجله تلویزیونی که چی را چطور بخوانیم؟ نام گرفته است، دکتر محمد خندان استاد دانشگاه تهران به ما خواهد گفت چطور مطالعات خود را در حوزه علوم انسانی آغاز کنیم و چه کتاب ها و نویسندگانی برای این امر مناسب هستند.

سجاد نجفی که در فصل نو چراغ مطالعه اجرای مصاحبه ها را بر عهده دارد، در اولین قسمت از آیتم فارسی وار که دیده بانی است برای زبان فارسی، میزبان غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی است و با او در مورد تاریخچه فرهنگستان و حال و اوضاع زبان فارسی مصاحبه می کند.

آخرین بخش برنامه سه شنبه شب چراغ مطالعه به تجربه خواندن اختصاص دارد که در این بخش علی ملاقلی پور نویسنده و کارگردان سینما، تجربه خود را از خواندن کتاب کودک 44 بیان می کند. کودک 44 رمانی جنایی است که تام راب اسمیت نویسنده انگلیسی آن را در سال 2008 (1387) نوشته است. کتاب نامزد جایزه بوکر بوده و جوایز زیادی را هم کسب کرده است. این رمان درباره قتل تعداد زیادی کودک در دوران حکومت کمونیستی ژوزف استالین است که مأمور سابق امنیتی شوروی، لئو دمیدوف درباره این قتل ها تحقیق می کند.

چراغ مطالعه در فصل نو خود، دو شب در هفته پخش می شود. شب نخست به پخش آیتم هایی اختصاصی دارد که از اخبار تا تجربه خواندن را شامل می شود و در شب دوم، مصاحبه در مورد یک کتاب با نویسنده یا مترجم اثر انجام می شود. بخش تفکر انتقادی آیتم دیگری است که این مجله تلویزیونی برای بینندگان خود تدارک دیده است.

در برنامه چهارشنبه شب (24شهریورماه) هم در بخش نقدکتاب، کتاب فیلسوفی در تعمیرگاه با حضور کمیل سوهانی، مترجم اثر، نقد و بررسی می شود. متیو کرافورد نویسنده این کتاب، استاد فلسفه ای است که بعد از کار اداری روزمره اش پا به دنیای تازه ای می گذارد، به تعمیرگاه موتورسیکلت خودش پناه می برد و مشغول تعمیر موتورهای فرسوده می شود. او در این کتاب از تجربه فلسفی اش در انجام کارهای یدی حرف می زند و مخاطب را به سفری برای کشف کار معنادار و لذت بخش می برد.

در بخش تفکر انتقادی هم محمد ملاعباسی روش هایی را آموزش می دهد که به وسیله کاربست آن ها مخاطب تمرکز بیشتری برای مطالعه داشته باشد و در دام جملات قصار نیافتد.

برنامه تلویزیونی چراغ مطالعه در گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیما و به تهیه کنندگی محدثه پیرهادی و مرتضی روحانی آماده پخش شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 28 شهریور 1400 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 1121

به "حداد عادل میهمان چراغ مطالعه می شود، نقد فیلسوفی در تعمیرگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حداد عادل میهمان چراغ مطالعه می شود، نقد فیلسوفی در تعمیرگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید