تلسکوپ چینی قدرتمندتر از هابل!

به گزارش اخبار نجوم، گجت نیوز نوشت: تلسکوپ فضایی چین سال آینده برای کاوش کیهان به مدار زمین پرتاب خواهد شد. میدان دید این تلسکوپ حدود 300 برابر بیشتر از تلسکوپ هابل خواهد بود.

تلسکوپ چینی قدرتمندتر از هابل!

چین اجرای یک پروژه بزرگ فضایی را در دستور کار خود قرار داده است که باعث ارتقا برنامه تحقیقاتی نجومی این کشور خواهد شد. این پروژه بزرگ چین با نام تلسکوپ ایستگاه فضایی چینی (CSST) یا تلسکوپ شونتیان (Xuntian) به اجرا خواهد رسید.

ویژگی های تلسکوپ فضایی چین

تلسکوپ ایستگاه فضایی چینی (CSST) از لحاظ ابعاد در سطح یک اتوبوس قرار داشته و از یک آینه اصلی با قطر 2 متر بهره می برد. این تلسکوپ اپتیکی ماورابنفش سال آینده به فضا پرتاب خواهد شد تا در مدار زمین در کنار ایستگاه فضایی تیانگونگ به کاوش کیهان بپردازد. این تلسکوپ که یک ماموریت 10 ساله خواهد داشت، عملکرد آن نسبت به تلکسوپ فضایی هابل ناسا بسیار بهتر خواهد بود.

لین شی چیانگ، معاون مدیر آژانس فضایی سرنشین دار چین در این خصوص عنوان نمود رصدخانه های شونتیان به این علت در مدار زمین قرار خواهند گرفت تا اهدافی مربوط به حوزه های کیهان شناسی، ماده و انرژی تاریک، کهکشان راه شیری، چگونگی ایجاد ستاره و شکل گیری سیاره های خارج از منظومه شمسی را دنبال نمایند.

موشک لانگ مارچ 5B وظیفه ارسال این تلسکوپ به فضا را برعهده دارد. این تلسکوپ می تواند با چشم اندازی پانورامیک و با وضوح بالا کیهان را رصد کند. در واقع وضوح تصاویر این تلسکوپ با تلسکوپ فضایی هابل قابل رقابت خواهد بود.

بعلاوه میدان دید این تلسکوپ چینی حدود 300 برابر نسبت به تلسکوپ هابل وسیع تر است. میدان دید در واقع همان مناطقی است که یک تلسکوپ قادر است در یک زمان آن را مشاهده کند.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 15 مهر 1402 بروزرسانی: 15 مهر 1402 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 1621

به "تلسکوپ چینی قدرتمندتر از هابل!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلسکوپ چینی قدرتمندتر از هابل!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید