تصویب طرح بازآفرینی ناحیه 3 منطقه 19 در نشست اعضای کارگروه فنی کمیسیون ماده 5 شهرداری تهران

به گزارش اخبار نجوم، شهردار منطقه 19 تهران گفت: طرح بازآفرینی ناحیه 3 این منطقه در نشست اعضای کارگروه فنی کمیسیون ماده 5 شهرداری تهران تصویب شد.

تصویب طرح بازآفرینی ناحیه 3 منطقه 19 در نشست اعضای کارگروه فنی کمیسیون ماده 5 شهرداری تهران

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران مهدی راهنمایی در این باره اضافه کرد: این طرح طی برگزاری جلسات متعدد با هدف برطرف مغایرت کاربری های موجود شکل گرفته با طرح تفصیلی شهر تهران و ضرورت ساماندهی عرصه های ناکارآمد شامل اراضی موقوفه مروی، کوره آجرپزی، محدوده خلازیر و بوستان 180 هکتاری ایرانیان در طرح اراضی جنوب نعمت آباد مصوبه 489 کمیسیون ماده 5 سال 1390 با حضور دبیر و نمایندگان کارگروه فنی کمیسیون ماده 5 برگزار گردید.

او ادامه داد: این طرح در راستای ارتقای سرزندگی، محرک توسعه در منطقه، بهره گیری از این فرصت، تامین خدمات برای شهفرایندان و نیز جلوگیری از فرایند توسعه سکونت گاه های غیررسمی، تفکیک غیر مجاز و تصرفات غیرقانونی و حل مسائل محلات ناحیه 3 به ویژه محله نعمت آباد و شهید کاظمی آنالیز شد.

راهنمایی با بیان اینکه حدود 45 هکتار بافت فرسوده در ناحیه 3 نهاده شده است، توضیح داد: این طرح با رویکرد بازآفرینی به همراه مداخلات مناسب با رویکرد تهیه مسکن مناسب جهت اقشار آسیب پذیر جامعه و بعلاوه نوسازی بافت های فرسوده ناحیه مد نظر نهاده شد.

شهردار منطقه 19 ساختار نامنسجم بافت مسکونی، توزیع نامتناسب خدمات، ساخت و ساز غیر مجاز، سکونتگاه های غیر رسمی، آشفتگی های بصری، آلودگی زیست محیطی و مکان های بی دفاع شهری، شرایط معابر وآسیب های اجتماعی و فرهنگی را از جمله مواردی برشمرد که در طرح بازنگری این محدوده مورد تحلیل نهاده شده اند.

بعلاوه با تصویب این طرح نسبت به جابه جایی مشاغل مزاحم با مشاغل پاک و زیست پذیر جهت خلق فضا های مناسب شهری با در نظر گرفتن سرانه های مناسب با همکاری شهرداری تهران، موقوفه صورت خواهد پذیرفت.

راهنمایی اضافه کرد: در طرح مذکور به پتانسیل هایی از جمله اصلاح شبکه معابر موجود، ایجاد انگیزه مشارکت املاک درشت دانه درخصوص و سرمایه گذاری ضمن در نظر گرفتن خواسته و تشویق بیشتر مالکان از جمله کوره های آجرپزی به شرکت در طرح و مشارکت در توسعه شهری با ضوابط مسکونی ویژه، با توزیع متناسب کاربری خدماتی و فضای سبز در نظر گرفته شده است.

ضمن اینکه جهت تضمین تحقق پذیری طرح با انسجام سازمان فضا هایی محدوده وجمعیت پذیری با افزایش 44 هکتار مازاد سرانه خدماتی در افق طرح، جهت تأمین امنیت اجتماعی، ساخت مسکن استطاعت پذیر و برطرف کمبود های خدماتی در این محدوده از جمله پیامد های مثبت این طرح محسوب می گردد.

در سرانجام این نشست سید محمود فاطمی عقدا رئیس دبیرخانه کمیسیون ماده 5، طرح بازنگری ناحیه 3 را با اعضای کارگروه تصویب کردند که برای آنالیز و تایید نهایی به شورای عالی معماری و شهرسازی ارسال خواهد شد.

در حاشیه این نشست که با حضور اعضای کارگروه فنی دبیر خانه کمیسیون ماده 5، کاوه حاجی علی اکبری مدیر عامل سازمان نوسازی شهرتهران و شهردار و مدیران شهری منطقه 19 همراه بود از محل کوره های آجرپزی، بازار دستفروشان خلازیر و اراضی بایر و بی دفاع شهری در ناحیه 3 بازدید شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 خرداد 1401 بروزرسانی: 30 خرداد 1401 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 1397

به "تصویب طرح بازآفرینی ناحیه 3 منطقه 19 در نشست اعضای کارگروه فنی کمیسیون ماده 5 شهرداری تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویب طرح بازآفرینی ناحیه 3 منطقه 19 در نشست اعضای کارگروه فنی کمیسیون ماده 5 شهرداری تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید