با درج قیمت تولیدکننده، قیمت ها کاهش می یابد؟

به گزارش اخبار نجوم، به گزارش خبرنگاران، سید رضا فاطمی امین در حاشیه جلسه کمیسیون های مجلس در جمع خبرنگاران، گفت: یکی از دستور جلسه های امروز کمیسیون اقتصادی مجلس درباره تنظیم بازار بود. وظایف تنظیم بازار بین وزارتخانه ها تقسیم شده، به طوری که تنظیم بازار مواد غذایی مانند مرغ و تخم مرغ به عهده وزارت جهاد کشاورزی و برخی کالاها مثل فولاد و سیمان به عهده وزارت صمت است.

با درج قیمت تولیدکننده، قیمت ها کاهش می یابد؟

وی شرایط بازار فولاد و سیمان را پایدار و با ثبات توصیف کرد و گفت: برای مثال طی ماه های اخیر قیمت میلگرد از بیش از 18 هزار تومان به کمتر از 14 هزار تومان و قیمت هر پاکت سیمان که به دلیل شایعات قطع گاز به 26 هزار تومان رسیده بود، دوباره به همان 25 هزار تومان بازگشته است. شرایط مشابهی هم در بازار ورق های فولادی حاکم است.

تورم کاهش یافت

این مقام مسئول همچنین شرایط بازار کالاهای پایه که شامل مواد اولیه واحدهای صنعتی است را همراه با کاهش قیمت و ثبات توصیف کرد و گفت: خبر خوب دیگر این است که طی چهار ماه گذشته تورم تولید کننده 26 درصد و تورم مصرف کننده 16 درصد کمتر شده است. البته تورم همچنان وجود دارد، اما در حال حرکت از تورم های بالا به تورم های پایین تر هستیم.

وی در ادامه از شروع اقداماتی در زمینه کالاهای واسطه ای و نهایی خبر داد و گفت: یکی از این اقدامات شفافیت در جریان توزیع کالاها است. برای مثال در حال حاضر از ابتدا تا انتهای زنجیره تولید و توزیع 19 کالا کاملاً شفاف است و تمام خرید و فروش ها از تولیدکننده تا فروشگاه ثبت می شود. برای مثال قیمت روغن موتور دیزلی به دلیل شفافیت همین فرایند کاهش داشت.

با درج قیمت تولیدکننده، قیمت ها کاهش می یابد

فاطمی امین در ادامه درباره درج قیمت تولیدکننده به جای مصرف کننده روی کالاها اظهار کرد: در نظام توزیع ناهماهنگی و هزینه های زیادی بر مصرف کننده تحمیل می شود و کالاها با بیش از قیمتی که بر اساس ضوابط تعیین می شود به دست مصرف کننده می رسد. به همین دلیل طراحی برای درج قیمت تولیدکننده روی 15 کالا از هفته گذشته به طور آزمایشی شروع شده است.

وی افزود: در همین مدت قیمت نوشیدنی های مشمول این طرح دو تا سه هزار تومان کاهش یافته است. این طرح برای دستمال کاغذی، پوشاک و قطعات خودرو در حال اجراست و انتظار داریم نه تنها قیمت ها افزایش نیابد، بلکه شاهد کاهش قیمت ها هم باشیم.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 4 اسفند 1400 بروزرسانی: 4 اسفند 1400 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 1294

به "با درج قیمت تولیدکننده، قیمت ها کاهش می یابد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با درج قیمت تولیدکننده، قیمت ها کاهش می یابد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید