کوه آتشگاه از بناهای تفریحی و تاریخی اصفهان

به گزارش اخبار نجوم، این مجموعه دارای پیشینه تاریخیِ کهنی است و در زمان های گوناگونی از آن بهره برده اند. در این مقاله با این مکان تاریخی و تفریحی بیشتر آشنا خواهید شد.

کوه آتشگاه از بناهای تفریحی و تاریخی اصفهان

کوه آتشگاه کجاست؟

آتشگاه اصفهان در غرب اصفهان و 8 کیلومتری مرکز شهر در خیابان آتشگاه و جنوب خمینی شهر واقع شده است. این بنا در نزدیکی رودخانه زاینده رود، بر روی کوهی واقع شده است. از بلندای این تپه، تا کیلومترها از هر چهار سوی اصلی را می توان به خوبی مشاهده کرد.

باستان شناسان، زمان ساخت این بنا را به دوران ساسانی یا پیش از آن نسبت داده اند. آتشگاه اصفهان به عنوان یکی از سه اثر قدیمی که از دوران باستان به جا مانده، شناخته می شود. از نظر وسعت، این مکان سومین اثر موجود در شهر اصفهان بوده و یکی از 7 آتشکده عظیم ایران در زمان قباد ساسانی می باشد.

مشخصات کوه آتشگاه:

تپه آتشگاه، از جنس سنگ های رسوبی است. تراز پایینی آن در ارتفاع 1610 متر از سطح دریا و فراز آن در ارتفاع 1715 متری از سطح دریا واقع شده است. بنای آتشگاه، آتشدانی عظیم و مدور با دریچه های متعدد است.

این ساختمان از خشت های گلی خام به طول و عرض 40 سانتیمتر و قطر 14 سانتیمتر ساخته شده و مصالح ، خشت ها، گل و سنگ ریزه و نی های ساحل زاینده رود هستند. پایه های عظیم و خشتی بنا تقریبا از میانه تپه آتشگاه شروع شده و در بالا به ستون هایی محکم تبدیل می شدند که در گذشته اتاق هایی نیز روی آنها قرار داشته است. در بالای تپه ، بنایی گرد وجود دارد و جز آن هیچ بنایی بلندتر ساخته نشده است.

این بنا 8 گوشه دارد و در هر گوشه از آن یک پنجره رو به بیرون قرار گرفته شده است که موبدان زرتشت، آتش مقدس را درون این اتاق قرار می دادند.

این مجموعه دارای اتاق ها و ساختمان هایی در چهار جهتِ تپه بوده که تا زیرِ اتاقکِ آتشگاه ادامه می یافته اند و البته اکنون تنها سازه های بخشِ شمالی و بخشی از قسمتِ شرقی سالم مانده اند و به نظر می رسد مربوط به بازسازیِ این بنا در دوره پهلوی باشند.

رسیدن به قله کوه و بنای آتشکده احتیاج به اندکی پیاده روی و کوه پیمایی دارد. پس از رسیدن به قله کوه با منظره بسیار زیبای شهر اصفهان رو به رو می شوید. منظره ای از جنس تاریخ ایران زمین. در نزدیکی کوه آتشگاه منارجنبان نیز واقع شده است که دیدن منارجنبان هم خالی از لطف نیست.

نام گذاری کوه آتشگاه اصفهان:

نام اصیل و کهن این بنا آتشکده مِهربین یا دژِ مهربین بوده و اکنون در گفتارهای عامیانه به آن آتشگاه یا قلعه ماربین می گویند.

آتشکده مهربین یا دژ مهربین را موبدان زرتشتی نام گزاری کردند زیرا با توجه به تاریخچه اش که به قبل از ساسانیان بر می شود و آتشکده ها در زمان زرتشتی ها برای جشن ها و رسومات خود ایجاد می شدند از این رو بعد از گذشت زمان نام آن را کوه آتشگاه قرار دادند.

منبع: گردشبان
انتشار: 2 بهمن 1399 بروزرسانی: 2 بهمن 1399 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 710

به "کوه آتشگاه از بناهای تفریحی و تاریخی اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوه آتشگاه از بناهای تفریحی و تاریخی اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید