کرونا چگونه آقایان را عقیم می نماید

به گزارش اخبار نجوم، خبرنگاران : نتایج تحقیقات جدید دانشمندان نشان می دهد که کووید 19 می تواند باعث عقیم شدن آقایان گردد.

کرونا چگونه آقایان را عقیم می نماید

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، زمانی که برای نخستین بار ویروس کرونا در دنیا منتشر شد، دانشمندان آن را تنها یک بیماری مرتبط با ریه ها می دانستند. با این حال، گذشت زمان نشان داد کووید 19 فراتر از سیستم تنفسی می تواند به راحتی به سایر اندام های بدن حمله کند و عوارض جبران ناپذیری را بر مبتلایان تحمیل کند. برای مثال تحقیقات دانشمندان اثبات نموده است ویروس کرونا می تواند به طور مستقیم به بافت مغز حمله کند. همچنین این ویروس می تواند باعث التهاب های گسترده در عضلات قلب و عروق گردد. همچنین تحقیقات جدید دانشمندان ابعاد دیگری از فعالیت مخرب این ویروس را آشکار کرد.

بر این اساس، تحقیقات نشان داد کووید 19 می تواند با از بین بردن سلول های بیضه که مسئولیت فراوری اسپرم تازه را دارند، باعث عقیم شدن آقایان گردد. دانشمندان می گویند هنوز تعیین نیست این عقیم شدگی برگشت پذیر است یا خیر و مشکلاتی که درپی آن برای آقایان ایجاد می گردد به چه میزان جدی است. برای مثال تحقیقات نشان داده است بیماری اوریون می تواند بر توان باروری آقایان تاثیر بلند مدت بگذارد و باعث ناتوانی در فراوری اسپرم در آن ها گردد. محققان می گویند شاهد چنین تاثیری بر قدرت باروری آقایان از سوی کووید 19 هستیم.

یکی از محققان در این باره می گوید: به هیچ عنوان جای تعجب ندارد که ویروس کرونا توانایی کاهش فراوری اسپرم در انسان را داشته باشد. افراد مبتلا به کووید 19 ناخوش احوال هستند و سیستم ایمنی شان تضعیف می گردد. حتی یک بیماری مانند آنفلوانزا نیز می تواند باعث کاهش موقت فراوری اسپرم در مرد ها گردد. سوال اصلی این است که این ناباروری چقدر طول خواهد کشید و آیا این امر موقتی است یا فرد به طور دائمی عقیم می گردد.

او اضافه نمود: هر روزی که از همه گیری کرونا در دنیا می گذرد به حقایق جدیدی درباره این بیماری دست می یابیم. هنوز در حال کشف ابعاد مختلف رفتاری این ویروس هستیم. با این حال، طبیعی است که زمانی که سیستم ایمنی بدن تضعیف می گردد، احتمال ابتلای فرد به عفونت بالا می رود. همین امر می تواند فراوری اسپرم در بیضه ها را تحت تاثیر قرار دهد.

محققان می گویند هنوز بسیار زود است که درباره تغییر حجم فراوری اسپرم برای مدت 3 تا 4 ماه حرفی بزنیم. با این حال هر بیماری ویروسی که سبب ایجاد تب در بدن افراد گردد می تواند باعث کاهش فراوری اسپرم و تحرک آن گردد که این امر بطور بالقوه می تواند باعث ناتوانی در باروری گردد.

دانشمندان تاکید دارند استفاده از ماسک می تواند به میزان قابل توجهی مانع از عقیم شدن آقایان در همه گیری کووید 19 گردد، حتی اگر فرد به طور قطعی به این ویروس مبتلا شده است. مردانی که به کرونای شدید مبتلا شده اند محتمل است که برای یک دوره زمانی ناتعیین باروری خود را از دست بدهند. اگر افراد از ماسک استفاده نمایند به دلیل آنکه در مقابل حجم کمتری از کووید 19 قرار می گیرند حتی در صورت بیماری نیز سیستم ایمنی بدن می تواند با عوامل بیماری زا مقابله نموده و خطر عقیم شدن در آن ها کاهش یابد.

محققان توصیه می نمایند در ایام شیوع کرونا مردم از ماسک استفاده نموده و دست های خود را به طور مرتب با آب و صابون بشویند. همچنین حفظ فاصله اجتماعی در جامعه می تواند انتقال کووید 19 به وسیله هوا را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 15 آذر 1399 بروزرسانی: 15 آذر 1399 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 622

به "کرونا چگونه آقایان را عقیم می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا چگونه آقایان را عقیم می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید