آیا کرونا ویروس در هوا پخش می گردد؟

به گزارش اخبار نجوم، هنوز این نقش واضح و آشکارا نیست. بعضی از آزمایشات آزمایشگاه ها، نشان داده که ویروس کرونا می تواند برای ساعت های طولانی در هوا معلق بوده و زنده باشد، اما این موارد شرایط واقعی زندگی نیستند.

آیا کرونا ویروس در هوا پخش می گردد؟

بعضی از دانشمندان نسبت به رشد نشانه ها و شواهد در خصوص انتقال ویروس کرونا از طریق هوا هشدار داده اند، اما چه فعالیت های موثری باید انجام بدهیم تا ایمن بمانیم؟

مطابق با اعلام سازمان بهداشت دنیای WHO، انتقال از طریق هوا یا انتقال هوایی شامل قطرات ریز حاوی ویروس است که به صورت معلق در هوا (تعلیق مایع یا جسم بصورت گرد و گاز در هوا) بوده که این معلقی در هوا در مدت زمان طولانی و در مسافت های بیشتر از یک متر با جریان هوا حمل می گردد.

این قطرات، کمتر از 5 میکرون قطر دارند و حاوی ویروس های کمتری نسبت به قطرات عظیم تنفسی بوده، اما برخلاف این قطرات، به سرعت به زمین نمی افتند.

چگونه انتشار از طریق هوا نقش عظیمی در شیوع ویروس کرونا دارد؟

هنوز این نقش واضح و آشکارا نیست. بعضی از آزمایشات آزمایشگاه ها، نشان داده که ویروس کرونا می تواند برای ساعت های طولانی در هوا معلق بوده و زنده باشد، اما این موارد شرایط واقعی زندگی نیستند.

از سوی دیگر سازمان بهداشت دنیای WHO می گوید نمی توان نقش انتشار از طریق ذرات معلق در هوا را در بین افراد در محیط های شلوغ مانند رستوران ها، کلاس های سرود و هم خوانی و باشگاه های تناسب اندام که سیستم تهویه هوا مناسبی ندارند، رد کرد و این خوشه ها می توانند از طریق انتقال با قطرات عظیمتر گسترده شوند.

پروفسور دیوید هیمان استاد اپیدمیولوژیست بیماری های عفونی در دانشکده پزشکی و بهداشت حاره ای لندن و رییس گروه مشاوره استراتژیک و فنی سازمان بهداشت دنیای در خصوص خطرات عفونی، می گوید می دانیم که انتقال کووید 19 از طریق قطرات عظیم ممکن است.

در حالی که این بیماری می تواند توسط ذرات معلق در هوا انتشار پیدا کند، اما این اپیدمیولوژیست می گوید نشانه های کمی (به جز در مکان های پزشکی که پتانسیل فراوری نماینده این ذرات معلق در آن ها وجود دارد) از انتقال ویروس در فاصله های زیاد، توسط ذرات معلق در هوا وجود دارد.

وی گفت: نشانه های محدودی وجود دارد که ویروس از طریق ذرات معلق در هوا ناشی از صحبت، سرفه یا عطسه کردن می تواند بیش از یک متر انتشار پیدا کند و نشانه های محدودی وجود دارد که انتقال از طریق ذرات معلق در هوا نقشی قابل توجهی در انتشار کووید 19 در جامعه داشته باشد. .

اما هرکسی با این موضوع موافق نیست. در نامه سرگشاده هفته گذشته به سازمان بهداشت دنیای، 239 دانشمند از سراسر دنیا، نگرانی خود را نسبت به افزایش انتقال ویروس از طریق ذرات معلق در هوا در فواصل طولانی تر را مطرح نموده اند.

انتقال هوا چه معنایی برای پوشش ما ایجاد می نماید؟

هیمان می گوید: پوشش های پارچه ای برای محافظت افراد در برابر فرد آلوده به کووید 19 به ویژه زمانی که رعایت فاصله گذاری اجتماعی خیلی سخت است، امری خیلی مهم می باشد که این اقدام می تواند در صورت شیوع ویروس از طریق ذرات معلق در هوا نیز مهمتر و موثرتر باشد.

برای حفاظت در برابر عفونت از طریق پوشش ها، ماسک های تنفسی 95 N. بهترین نوع ماسک می باشد. برای عفونت از طریق چشم ها نیز، کارشناسان هشدار داده اند که شیلد ها تنها محافظ در برابر قطرات عظیم می باشند که باید بیشتر زمانی استفاده گردد که افراد در مدت زمان طولانی و در فاصله نزدیک با دیگران هستند (مانند آرایشگاه ها)

چه اقدامات دیگری باید انجام گردد؟

نویسندگان این نامه سرگشاده می گویند شستن دست ها و رعایت فاصله اجتماعی مهمترین اقدام است، اما آن ها می گویند برای کنترل آلودگی های هوایی باید با استفاده از فیلتر های هوا و لامپ های UV تهویه مناسبی را در داخل محیط ایجاد کرد.

پروفسور کاترین نایکس استاد مهندسی محیط زیست دانشگاه لیدز که این نامه سرگشاده را امضا نموده است می گوید: نشانه های کمی از انتقال کووید 19 از طریق ذرات معلق در هوا برای مسافت های طولانی وجود دارد، اما ذرات معلق در هوا می توانند خطری را در سراسر محیط بسته ایجاد نمایند

پروفسور پل هانتر استاد پزشکی دانشگاه آنجلیای شرقی می گوید شواهد نشان می دهد که انتشار قطرات مهمترین فاکتور برای کنترل این بیماری است، اما اگر انتقال هوا قابل توجه باشد می تواند پیامد های مهمی برای محیط های بسته باشد. دیگر ما نباید هیچ محیطی بسته ای را دوباره باز کنیم. نباید هیچ سالن ورزشی باز گردد حتی اگر مردم از ماسک نیز استفاده نمایند.

وی اضافه می نماید این بدین معنا خواهد بود که فاصله اجتماعی باید بیشتر از 2 متر باشد و استفاده گسترده از ماسک های N. 95 را در بیمارستان ها شاهد خواهیم بود.

باید در خصوص سیستم های تهویه نگران باشیم؟

خطر دریافت کووید 19 در مکان های عمومی و خارج از خانه نسبت به داخل خانه بیشتر است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده آمریکا توصیه می نماید که در محیط های بسته پنجره ها را باز نگه دارید یا سیستم تهویه مطبوع را تنظیم کنید.

پروفسور لیندا بولد استاد سلامت عمومی دانشگاه ادینبورگ می گوید با بازگشایی مجدد بیشتر مکانها، تهویه مناسب از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود و می تواند به معنای عادت کردن در باز گذاشتن پنجره ها حتی در زمستان باشد

آیا سیستم های تهویه مطبوع (Air Conditioning) امن هستند؟

بولد می گوید شواهد در خصوص تهویه مطبوع تا به امروز قوی نیست، اما بعضی از سیستم هایی که هوای داخل را به سادگی گسیل می نمایند، احتمالا فواید محدودی داشته و ممکن است خطراتی را ایجاد نمایند

گزارشی از مرکز کنترل و پیشگیری از بیمار های اروپا، به این نتیجه رسیده است که سیستم های گرمایشی، تهویه ها و سیستم های تهویه مطبوع (HVAC) می توانند قطرات عظیمی که حاوی کرونا ویروس باشد را فیلتر نمایند، اگرچه جریان هوا قادر است این قطرات را به فواصل طولانی انتقال دهد.

این گزارش همچنین می گوید چنین سیستم هایی می توانند در صورت چرخش هوا منتشر نماینده ذرات کووید 19 معلق در هوا باشند. اما این گزارش اضافه نموده است در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر آلودگی انسان به کووید 19 ناشی از ذرات معلق در هوا از مجاری سیستم تهویه HVAC وجود ندارد.

منبع: فرادید
انتشار: 10 مهر 1399 بروزرسانی: 10 مهر 1399 گردآورنده: nojumnews.ir شناسه مطلب: 487

به "آیا کرونا ویروس در هوا پخش می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا کرونا ویروس در هوا پخش می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید